Aktualny numer

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym numerem nowopowstałego Studenckiego Czasopisma Naukowego Eureka! Do głównych celów Czasopisma należy zrzeszanie przedstawicieli różnych dziedzin środowiska naukowego w Polsce, przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy rozpoczynają swoją karierę.

Adrian Macion
Redaktor Naczelny SCN Eureka!
Paulina Smaruj
Zastępca Redaktora Naczelnego SCN Eureka!
Publikacje

WITAJ W NANO-ŚWIECIE, CZYLI NANOBOTY JAKO PRZYSZŁOŚĆ MEDYCYNY – CZĘŚĆ 2.

Barbara Bełza SKN Biologii MolekularnejUniwersytet Warszawskib.belza@student.uw.edu.pl Jako że uniwersalna formuła czy zaklęcie pomniejszające makroskopowe roboty nie istnieje, nanorobotyka musiała znaleźć kreatywne rozwiązanie tego problemu. To, że nanoroboty nie są pomniejszoną wersją fabrycznych maszyn, nie oznacza, że są mniej godne uwagi. Wręcz przeciwnie, przez lata rozwoju nanotechnologii powstało wiele wyrafinowanych cząsteczek i złożonych układów, których syntezaCzytaj dalej „WITAJ W NANO-ŚWIECIE, CZYLI NANOBOTY JAKO PRZYSZŁOŚĆ MEDYCYNY – CZĘŚĆ 2.”

OGÓLNY ZARYS AMINOKWASÓW W SZCZEGÓLNYCH ZASTOSOWANIACH

Bartosz Szymański SKN Biologii MolekularnejUniwersytet WarszawskiInstytut Chemii Organicznej PANbk.szymanski@student.uw.edu.pl Aminokwasy to związki chemiczne zawierające grupę aminową i grupę kwasową (zwykle karboksylową). Jest to niezwykle ważna klasa związków, ponieważ dwadzieścia spośród nich wchodzi w skład białek, więc można powiedzieć, że to aminokwasy odpowiadają za złożoność i różnorodność organizmów. Z tego względu liczba publikacji naukowych dotyczących aminokwasówCzytaj dalej „OGÓLNY ZARYS AMINOKWASÓW W SZCZEGÓLNYCH ZASTOSOWANIACH”

PODSTAWY BIOINFORMATYKI SEKWENCYJNEJ

Andrzej Rzepko III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawieandrzejrzepko@gmail.com Bioinformatyka jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy biologię z informatyką. Wykorzystuje ona moc obliczeniową komputerów do analizy wyników badań biologicznych. Dane, na których pracują bioinformatycy, to przede wszystkim sekwencje genów oraz kodowanych przez nie białek. Niezmiernie ważna jest też analiza struktur tych biomakromolekuł. W badaniachCzytaj dalej „PODSTAWY BIOINFORMATYKI SEKWENCYJNEJ”

PĘCHERZYKI BŁONOWE PROCARYOTA Biogeneza i struktura

Adrian Macion Zakład Genetyki BakteriiInstytut MikrobiologiiSKN Biologii MolekularnejUniwersytet Warszawskiaz.macion@student.uw.edu.pl Pęcherzyki błonowe są proteoliposomalnymi nanocząsteczki wytwarzanymi zarówno przez bakterie Gram-ujemne, jak i Gram-dodatnie. Ponieważ pochodzą z osłon komórki bakteryjnej, ich skład i zawartość są ogólnie podobne do błony i cytoplazmy/peryplazmy. Jednak odkryto wiele dowodów na to, że istnieje zjawisko preferencyjnego pakowania białek, metabolitów i toksyn doCzytaj dalej „PĘCHERZYKI BŁONOWE PROCARYOTA Biogeneza i struktura”

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

%d blogerów lubi to: