Aktualny numer

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem nowopowstałego Studenckiego Czasopisma Naukowego Eureka! Do głównych celów Czasopisma należy zrzeszanie przedstawicieli różnych dziedzin środowiska naukowego w Polsce, przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy rozpoczynają swoją karierę.

Publikacje

TOKSYNY – ICH NIECHLUBNA PRZESZŁOŚĆ I ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ

Julia SzczawińskaSzymon Biela Wydział BiologiiUniwersytet Warszawskij.szczawinsk@student.uw.edu.pls.biela@student.uw.edu.pl Najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, a także utożsamianym z największą Wiele organizmów żywych może produkować toksyny, które w zdecydowanej większości zbudowane są z aminokwasów. Najczęściej trucizny dostają się do organizmu drogą pokarmową. Mogą wnikać również poprzez układ oddechowy lub być wprowadzone bezpośrednio do krwiobiegu – poprzez ukąszenie lub wstrzyknięcie.Czytaj dalej „TOKSYNY – ICH NIECHLUBNA PRZESZŁOŚĆ I ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ”

PĘCHERZYKI BŁONOWE PROCARYOTA Kluczowy mechanizm relacji międzykomórkowych

Adrian Macion Zakład Genetyki BakteriiInstytut MikrobiologiiSKN Biologii MolekularnejUniwersytet Warszawskiaz.macion@student.uw.edu.pl Pęcherzyki błonowe (MVs) stanowią jeden z najbardziej wszech-stronnych wektorów występujących w przyrodzie. Wytwarzane są przez bakterie Gram-ujemne, Gram-dodatnie, grzyby, pierwotniaki i komórki organizmów z grupy Metazoa. Umożliwiają one komunikację na znaczne odległości, stabilizację transmitowanych związków i oddziaływanie na środowisko/inne organizmy. W szczególności intensywnie badane są funkcjeCzytaj dalej „PĘCHERZYKI BŁONOWE PROCARYOTA Kluczowy mechanizm relacji międzykomórkowych”

HER2 I JEGO ZNACZENIE W RAKU PIERSI

Aleksandra Lasakowska Międzyuczelniany Wydział BiotechnologiiUniwersytet GdańskiGdański Uniwersytet Medycznyaleksandra.lasakowska@gmail.com Najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, a także utożsamianym z największą śmiertelnością wśród nich, jest rak piersi. Choroba ta może dotyczyć także mężczyzn, jednak jest bardzo rzadka i stanowi mniej niż 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka gruczołu piersiowego. Obecnie, na poziomie molekularnym, możliwe jest wyróżnienie kilku podtypów, wCzytaj dalej „HER2 I JEGO ZNACZENIE W RAKU PIERSI”

WITAJ W NANO-ŚWIECIE, CZYLI NANOBOTY JAKO PRZYSZŁOŚĆ MEDYCYNY – CZĘŚĆ 2.

Barbara Bełza SKN Biologii MolekularnejUniwersytet Warszawskib.belza@student.uw.edu.pl Jako że uniwersalna formuła czy zaklęcie pomniejszające makroskopowe roboty nie istnieje, nanorobotyka musiała znaleźć kreatywne rozwiązanie tego problemu. To, że nanoroboty nie są pomniejszoną wersją fabrycznych maszyn, nie oznacza, że są mniej godne uwagi. Wręcz przeciwnie, przez lata rozwoju nanotechnologii powstało wiele wyrafinowanych cząsteczek i złożonych układów, których syntezaCzytaj dalej „WITAJ W NANO-ŚWIECIE, CZYLI NANOBOTY JAKO PRZYSZŁOŚĆ MEDYCYNY – CZĘŚĆ 2.”

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

%d blogerów lubi to: