Aktualny numer

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Studenckiego Czasopisma Naukowego Eureka! Do głównych celów Czasopisma należy zrzeszanie przedstawicieli różnych dziedzin środowiska naukowego w Polsce, przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy rozpoczynają swoją karierę.

Publikacje

NOWE POCZĄTKI EUKARIOTA

Małgorzata Malczewska1 Wydział FizykiUniwersytet Warszawski Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej2Koło Naukowe Astrobiologii Voyager3 1gosiamalczewska@gmail.com2kolo.biofizyki.molekularnej.fuw@gmail.com3voyager@uw.edu.pl Powstanie komórki eukariotycznej, czyli eukariogeneza, jest jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej zagadkowych tematów współczesnej biologii. Na przestrzeni lat powstało wiele teorii próbujących wyjaśnić to zjawisko. Powszechnie akceptowalną jest teoria endosymbiozy, która zakłada połączenie dwóch komórek prokariotycznych na drodze silnej symbiozy, któreCzytaj dalej „NOWE POCZĄTKI EUKARIOTA”

METABOLIZM RNA MITOCHONDRIALNEGO ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM RODZINY BIAŁEK FASTK

mgr Mikołaj Kuska Grupa Biologii StrukturalnejCentrum NaukBiologiczno-ChemicznychWydział ChemiiUniwersytet Warszawski Zakład BiofizykiInstytut Fizyki DoświadczalnejWydział FizykiUniwersytet Warszawski m.kuska@student.uw.edu.pl Mitochondria są jednymi z kluczowych organelli komórek eukariotycznych i ich obecność stanowi jedną z cech wyróżniających tę domenę. Jako systemy półautonomiczne mitochondria charakteryzują się częściowo niezależnym genomem i systemem ekspresji informacji genetycznej. Jednym z kluczowych etapów tej ekspresji jestCzytaj dalej „METABOLIZM RNA MITOCHONDRIALNEGO ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM RODZINY BIAŁEK FASTK”

MITOCHONDRIA I METABOLIZM TLENOWY AMEBY ACANTHAMOEBA CASTELLANII

mgr Krzysztof Wójcicki Wydział BiologiiUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniukrzysztof.wojcicki@amu.edu.pl Ameba Acanthamoeba castellanii jest prostym jednokomórkowym organizmem eukariotycznym. Występuje w zróżnicowanych środowiskach na całym globie oraz cechuje się dużą tolerancją na różne warunki. Temperatura jest ważnym czynnikiem abiotycznym, który generalnie wpływa na aktywność białek, w tym enzymów wszystkich organizmów żywych. Okazuje się również, że możeCzytaj dalej „MITOCHONDRIA I METABOLIZM TLENOWY AMEBY ACANTHAMOEBA CASTELLANII”

MIKROBIOM ENDOMETRUM, POCHODZENIE I ROLA W KARCYNOGENEZIE

Marek Szczepaniak1Olga Kuźmycz2 Katedra Mikrobiologii MolekularnejInstytut Mikrobiologii, Biotechnologii i ImmunologiiWydział Biologii i Ochrony ŚrodowiskaUniwersytet Łódzki1 marek.szczepaniak@edu.uni.lodz.pl2 olga.kuzmycz@edu.uni.lodz.pl Nowotwory endometrium należą do jednych z najczęściej spotykanych nowotworów ginekologicznych kobiet, w szczególności w wieku pomenopauzalnym. Liczne badania skupiają się na poznaniu mechanizmów inicjacji oraz rozwoju choroby, natomiast wpływ środowiska mikrobiologicznego na chorobę nie jest poznany. Zaowocować toCzytaj dalej „MIKROBIOM ENDOMETRUM, POCHODZENIE I ROLA W KARCYNOGENEZIE”

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

%d blogerów lubi to: