MicroBY

O Autorze projektu:

Cześć!
Jestem Eryk. Możecie mnie kojarzyć z Instagrama, gdzie funkcjonuję pod nazwą @oleum_taurus. Chciałbym Cię zabrać w piękną podróż po mikroskopijnych organizmach i strukturach, z których zbudowane są te trochę większe. Póki co, korzystam z mikroskopu Delta Optical BioLight 300. Mam jednak nadzieję, że już od tego roku będę miał szansę pokazywać preparaty spod bardziej profesjonalnych mikroskopów na uczelni.
Zapraszam,
Eryk Gadzała

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum (Thunb.) Jacq.)

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum (Thunb.)Jacq.) jest gatunkiem rośliny z rodziny szparagowatych. Swoją nazwę rodzajową zawdzięcza greckiemu chloros oznaczajacego zielony oraz phyton – roślinę. Nazwa gatunkowa pochodzi natomiast od greckiego kome oznaczającego pęczek włosów. Patrząc na pokrój rośliny i bogactwo chloroplastów w jej liściach, nazwa ta wydaje się być dość słuszna.

Źródła:
https://davisla.wordpress.com/2016/02/01/chlorophytum-comosum-variegatum/


Paprotka (Polypodium sp.)

Paprotka (Polypodium sp.) jest rodzajem paproci należącej do rodziny paprotkowatych. Tak jak i inni przedstawiciele tej rodziny, polypodium sp. przechodzi przeminę pokoleń z dominacją sporofitu – pokolenia diploidalnego – wytwarzającego zarodnie (sporangia). Są one zebrane w kupki zarodni (sori) znajdujące się na spodniej stronie blaszki liściowej. Same zarodnie opasane są półpierścieniem o nierównomiernie zgrubiałych ścianach, który podczas dojrzewania zarodni traci wodę, kurczy się i rozrywa ją pozwalając wysypać się zarodnikom, dającym początek gametofitowi – pokoleniu haploidalnemu.

Źródła:
Lucjan Rutkowski, Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, Warszawa,  Wydawnictwo Naukowe PWN
Marta Podbielkowska, Zbigniew Podbielkowski,  Biologia z higieną i ochroną środowiska. Podręcznik dla klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego, Warszawa, Wydawnictwo Szkole i Pedagogiczne

%d blogerów lubi to: