Aktualności

[SIC!] Science in Common

Spotkania Noblowskie

Tydzień Noblowski to jeden z najbardziej emocjonujących okresów roku! Studenci z Koła Naukowego Biologii Molekularnej wraz z Kołem Naukowym Astrobiologii Voyager i Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym przygotowujemy dla Was wykłady wygłoszone przez studentów i specjalistów, którzy przybliżą Wam nagrodzone w tym roku badania i osiągnięcia.


Rozpowszechnienie i wiedza na temat czynników ryzyka sercowo-naczyniowego wśród studentów kierunków niemedycznych w Polsce

Razem z zespołem SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM prowadzimy ogólnopolski projekt. Jest to krótka ankieta, która sprawdzi jak My studenci dużo wiemy na temat sercowo-naczyniowych czynników ryzyka oraz zbada ich rozpowszechnienie.


Kongres Futurologiczny 2022

Kongres Futurologiczny jest cykliczną konferencją kulturalno-naukową organizowaną przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Wydawnictwem IX. Wydarzenie, nawiązując nazwą do słynnego opowiadania Stanisława Lema,  stanowić ma interdyscyplinarne forum wymiany poglądów, które w duchu dzieł oraz myśli filozoficznej tego krakowskiego pisarza integruje twórców kultury z nurtem akademickim. Przestrzenią wspólnie podjętego dyskursu są zagadnienia będące przedmiotem studiów nad przyszłością oraz związane z nimi elementy występujące w popkulturze. Budując na takim gruncie pomost między wyobraźnią a nauką, konferencja sprzyja ich wzajemnych inspiracjom i tworzy fundament dla dalszego rozwoju polskiej literatury science fiction.


Astrobiologia bez tajemnic

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o astrobiologii, ale nie masz kogo zapytać 🙂

Czym zajmuje się astrobiologia? Powstaniem, ewolucją i przyszłością życia we wszechświecie. Co miesiąc zbieramy dla Was grupę polskich astrobiologów i specjalistów od kosmicznych tematów, aby odpowiedzieli Wam na wszystkie dręczące Was w tym temacie pytania.

  • Gdzie istnieje szansa, że znajdziemy życie?
  • Czy woda jest kluczowa do przetrwania życia?
  • Jak grzyby mogą pomóc nam w eksploracji kosmosu?
  • Kiedy dolecimy na Marsa?

i wiele, wiele innych. 

Zapraszamy!


PTBiofilm – bo jest nas wiele. Struktura i funkcje biofilmów

Jest nam niezwykle miło poinformować o kolejnej publikacji wydanej przez Członków Zarządu Koła Naukowego Biologii Molekularnej. Autorami pracy są Adrian Macion i Igor Lipiński.


PTAstroBio na Pol’and’Rock

Mamy dla was wspaniałe wiadomości: AstroBio wyrusza na Najpiękniejszy Festiwal Świata. W ramach Pol’and’Rock 2022 będziemy się udzielać w strefie Akademii Sztuk Przepięknych. Zabierzemy was na misję mającą na celu znalezienie życia na planecie Bowie 2022 Gamma, wyruszmy na wspólny spacer i porozmawiamy o nauce. A wszystko to w doskonałej festiwalowej oprawie! Będziemy dla was dostępny w zasadzie przez cały czas trwania festiwalu. Szukajcie nas w strefie Akademii Sztuk Przepięknych. Dokładne informacje na temat tego jak będzie wyglądać nasz pobyt na Pol’and’Rock znajdziecie na naszej stronie.

To z kim się widzimy w Czaplinku?

Więcej informacji pod linkiem: https://astrobio.pl/astrobio-na-asp/


Konkurs E(x)plory

Zachęcamy do oddania głosu na współpracujący z nami zespół.


Współpraca z portalem laboratoryjnie.pl

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami napisanymi w ramach współpracy z portalem laboratoryjnie.pl

Aptamery kwasów nukleinowych w walce z chorobami zakaźnymi
Białka prionowe – w zdrowiu i chorobie

Together we thrive! Nowy Program Stażowy Ipsen Poland

Panel dyskusyjny Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego

Zapraszamy na kolejny webinar organizowany przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne i Innspace team. Tym razem polecimy na Czerwoną Planetę i porozmawiamy… o robotach!

Łaziki, drony, a może inne pojazdy? Jak najlepiej eksplorować Marsa? Z jakimi problemami się borykamy? O wszystkich aspektach misji robotycznych porozmawiamy w gronie ekspertów w składzie:

– Anna Losiak (PTAstrobio)
– Andrzej Reinke (NASA JPL)
– Piotr Weclewski (Airbus)
– Jakub Kędzierski (Innspace)
Panel poprowadzi Justyna Pelc.

Webinar został objęty Patronatem Honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej.


KNBM MatureUp! #3

KNBM MatureUp! na stałe wpisało się w coroczny harmonogram działaności Koła Naukowego Biologii Molekularnej. W tym roku również zapraszamy Was na to wydarzenie. Przez cały tydzień poprzedzający maturę z biologii będziemy publikować wpisy, które w przeróżny sposób przybliżą Wam najciekawsze zagadnienia biologiczne.

Wpisy z poprzednich edycji możecie znaleźć na naszej stronie: https://knbmol.pl/knbm-mature-up

Adrian Macion i Igor Lipiński
Organizatorzy projektu KNBM MatureUp! #3

Patron medialny: BiologHelp


Ksenotransplantacje – nowe możliwości oraz ograniczenia

Od zawsze człowiek snuł marzenia o połączeniu zwierzęcia z człowiekiem. Nawet dzisiaj często wykorzystywany jest chociażby motyw wampira (połączenia człowieka z nietoperzem) np. w filmach, czy komiksach. Czy jednak takie „zintegrowanie” ze zwierzęciem jest wykonalne? Możliwą odpowiedzią na to pytania mogą być ksenotransplantacje. Czy niosą one zagrożenia, czy może nowe rozwiązania? Aby dowiedzieć się w tej kwestii więcej zapraszamy na wykład.


Perspektywy Women in Tech Summit 2022

Jako akademicki partner największego w Europie wydarzenia dla kobiet w TECH & IT mamy przyjemność zaprosić studentki i studentów do aplikowania o darmowe bilety na:

🌎 Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – międzynarodowe spotkanie kobiet nauki, biznesu i technologii, które podzielą się z nami swoim historiami, dorobkiem naukowym i wizjami przyszłości technologicznej świata.

🎯 7-8 czerwca 2022 w Warsaw Expo XXI i online – dwa dni pełne wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń:

🔸 4 sceny: Inspiration, Tech, Future Labs, Career,

🔸 150 wykładów ekspertek i liderek branży technologicznej,

🔸 100 warsztatów i tech-talków,

🔸 60 wiodących Partnerów z branży TECH& IT,

🔸 12 eventów tematycznych,

🔸 przestrzeń kariery, mentoringu i networkingu,

🔸 Big Fat Party!

Darmowe bilety dla studentek i studentów uczelni technicznych! APLIKUJ: https://womenintechsummit.pl/grants/

💙💛 Solidarni z Ukrainą! 💙💛 Specjalne stypendia dla pochodzących z 🇺🇦 Ukrainy dziewczyn w STEM: darmowe bilety, podróż i zakwaterowanie w czasie Summitu!🇺🇦 APLIKUJ: https://womenintechsummit.pl/form/38qufj5rl6/

Regularne bilety – do 3 kwietnia taniej o 35% https://womenintechsummit.pl/#tickets

🎯 Dołącz do 10,000 kobiet w branży tech & IT! Do zobaczenia na Perspektywy Women in Tech Summit 2022

Partnerzy technologiczni: Goldman Sachs, P&G, Sportradar, 3M, Accenture, Amazon.pl, Cisco, Corning® Gorilla® Glass, Electrolux, Ericsson, EY, Google, Infor, Intel, NatWest, Nike, Orange, Standard Chartered, UBS, ABB, Allegro, AlphaLab, Avanade, Bayer, Circle K, F5 Photography, Meta, Fujitsu, Glovo, Nordea, Palantir Technologies, Fulbright Poland, PwC, Qualtrics, SII Polska, SmartBear, State Street Bank Polska, 360 Code Lab, NATEK, Dolby

Partnerzy akademiccy: SGH Warsaw School of Economics, Politechnika Poznańska, Akademia Leona Koźmińskiego – Kozminski University, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Partnerzy ekologiczni: Orange, Plan Be Eco


Koło Naukowe Astrobiologii VOYAGER

Czym jest Voyager?

Studenckie Koło Naukowe Voyager powstało z potrzeby integracji środowiska akademickiego. Astrobiologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki zrzeszającą ekspertów z pozornie skrajnych obszarów.

Voyager to przede wszystkim wspólna przestrzeń do wymiany myśli i wspólnego działania na rzecz Uniwersytetu i Nauki. Jednak działy nie tylko na polu teoretycznym. Voyager ma w planach udział w wielu projektach naukowych i popularyzatorskich.

W związku z tym, jeżeli nauka to twoja pasja, czujesz, że masz dryg to popularyzowania zawiłych tematów lub po prostu jesteś ciekaw czym się zajmujemy i chcesz poznać Astrobiologię od podszewki to zapraszamy!


Cała naprzód panie Spock – start nowego koła na UW

Astrobiologia… brzmi równie dumnie, co i zagadkowo. Przedstawiciele różnych dziedzin od wieków zastanawiają się nad zagadnieniem występowania życia we Wszechświecie. Modele matematyczne, eksperymenty na bakteriach i pomiary astrofizyczne z każdym dniem przybliżają nas do odpowiedzi na pytanie „Czy jesteśmy sami?”. W celu rozpowszechnienia wśród społeczności akademickiej zainteresowania tą (wcale nie tak młodą) nauką studenci różnych wydziałów zjednoczyli się, tworząc interdyscyplinarne koło naukowe astrobiologii „Voyager”.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Koła, na którym prócz prezentacji założeń, planów i celów organizacji dowiecie się: Czym jest astrobiologia? Jakie badania astrobiologiczne możemy przeprowadzać na Ziemi? Jak mogliby wyglądać „pierwsi kosmici”? i wiele więcej…

Spotkanie będzie połączone z rekrutacją prowadzoną przy pomocy formularza internetowego. Do zapisów zachęcamy nie tylko studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ale wszystkich zainteresowanych z całej Polski. Przekraczamy granice, otwierając się dla wszystkich!

Więcej szczegółów wkrótce!🖖🏽


Pozaziemskie Oceany

Już niedługo na rynku pojawi się prawdziwa gratka dla fanów nauki, a przede wszystkim tych zapalonych pionierów, co nocami śnią o podboju Kosmosu! 🚀


Panel dyskusyjny Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego – Technologie rakietowe

Nie można myśleć o eksploracji Marsa czy Księżyca bez rakiet. Ale lot na inną planetę to nie jedyne zastosowanie technologii rakietowych!

Podczas panelu dyskusyjnego porozmawiamy o tym, co w tej dziedzinie już osiągnęliśmy i w jakim kierunku zmierza ta branża na świecie. Porozmawiamy także o polskich projektach i naszym wkładzie w rozwój branży kosmicznej oraz odpowiemy na nurtujące Was pytania związane z rakietami 🙂 Jeżeli jest coś, co chcielibyście wiedzieć na ten temat, to marcowy panel będzie najlepszym momentem na uzyskanie odpowiedzi.

Wśród zaproszonych gości:
– Adam Okniński,
– Nikola Bukowiecka,
– Kajetan Szostek,
– Marek Lubieniecki.

Panel poprowadzi Justyna Pelc. Do zobaczenia!


III Edycja Spotkaj Swojego Pracodawcę – Targi Pracy Life Science

W CZIiTT na Politechnice Warszawskiej oraz online w dniach 30.03-02.04 odbędą się targi pracy Life Sciences Spotkaj Swojego Pracodawcę organizowane przez studentów dla studentów! Pojawią się firmy z sektora chemicznego, biotechnologicznego, farmaceutycznego i wiele innych. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu! 


Students Talk – O edukacji w erze informacji

Kto jest gościem dzisiejszego odcinka? Jan Szymański – współtwórca projektu BaseUp, czyli społecznościowej aplikacji do upskillingu 😎

Janek bada także ludzką motywację do zdobywania wiedzy rozmawiając z naukowcami i studentami ze wszystkich kontynentów! Uważa, że nauka to nie tylko proces pamięciowy, ale też kreatywny.

Razem z Mateusz dyskutują o drodze Janka z Warszawski Uniwersytet Medyczny do świata IT i edukacji. Usłyszycie także o doświadczeniu naszego gościa z nauczania w Afryce oraz o najlepszym systemie edukacji na świecie. Będzie też mowa o efektywnych sposobach nauki i o aplikacji Janka.


Zapisy na GHOST Day: Applied Machine Learning Conference!

Zapisy na tegoroczną, w pełni online edycję GHOST Day: Applied Machine Learning Conference już ruszyły!

Odwiedź stronę https://ghostday.pl/#registration i w dniach 24-26 marca weź udział w jednym z największych wydarzeń poświęconych Uczeniu Maszynowemu w Polsce!

GHOST Day: AMLC 2022 to:

⭕️ 3 dni konferencji wypełnione prawie 40 prelekcjami poświęconymi najnowszym badaniom i metodom rewolucjonizującym świat Uczenia Maszynowego, Sztucznej Inteligencji i Analizy Danych

❌ okazja na zapoznanie się z osiągnięciami badawczymi i owocami starań naszych prelegentek i prelegentów pochodzących z aż 12 krajów i wywodzących się z czołowych firm i placówek badawczych takich jak Google Brain, Amazon TTS i Meta AI oraz Carnegie Mellon

⭕️ szansa na zawiązanie nowych branżowych znajomości i zadanie pytań światowej klasy ekspertom.

Udział w konferencji jest darmowy, a liczba miejsc ograniczona, więc zapraszamy do rejestracji!

⭕️❌⭕️❌⭕️❌


Kolejny panel dyskusyjny Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego!

Temat łazików, rakiet i satelitów nie jest Ci obcy – sporo można na ten temat poczytać na pełnych newsów portalach. Ale czy tylko inżynierowie mogą wysłać swoje projekty w kosmos? Czy Ty też możesz stawiać małe kroki w karierze astrobiologicznej?

Na kolejny panel dyskusyjny zaprosiliśmy młodych naukowców, którzy swoje badania związali z astrobiologią: badają środowiska ekstremalne (jak wulkany), wysyłają glony w stratosferę i biorą udział w projektach ESA! Patrząc na osiągnięcia niektórych studentów aż ciężko uwierzyć, że nie mają jeszcze doktoratu!

O tym, jak swoją pasję mogą realizować młodzi naukowcy, porozmawiamy z tymi, którzy takie projekty prowadzą. Jak zacząć? W co warto się zaangażować? Gdzie szukać pomocy i informacji? Jak wygląda droga od pomysłu do gotowej „misji”? Podczas panelu porozmawiamy o pierwszych krokach w kosmicznej karierze naukowej.
W dyskusji udział wezmą:
– Aleksandra Klassa,
– Karol Masztalerz,
– Natalia Hippman,
– Bartek Rybacki.
Panel poprowadzi Justyna Pelc.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj PTAstro na Facebooku!


Przeciwciała monoklonalne – gdzie biotechnolog pomaga lekarzowi

Przeciwciała to niezwykłe białka, które stoją na straży naszej homeostazy. Ich udział w ochronie naszego organizmu jest przeogromny! A co gdyby tak stworzyć przeciwciała in vitro? Dzięki tej myśli powstały przeciwciała monoklonalne – niezwykła zdobycz medycyny. Powstają one w dość nietypowy oraz trudny sposób, lecz ich zastosowanie przewyższa wkład potrzebny do ich wytworzenia. Aby dowiedzieć się o nich oraz ich zastosowaniu, zapraszamy na wykład!


III Dzień Chorób Rzadkich na Wydziale Biologii UW

Jest nam niezwykle miło poinformować, że wraz z Kołem Naukowym Biologii Molekularnej UW objęliśmy patronatem medialnym III Dzień Chorób Rzadkich na Wydziale Biologii UW.

Założeniem Wydarzenia jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej chorób rzadkich oraz prezentowanie perspektywy osób z nimi żyjących. Głównym celem Wydarzenia jest zaprezentowanie widzom zarówno perspektywy naukowej i lekarskiej, jak również perspektywy osób żyjących z chorobami rzadkimi. Okazuje się bowiem, że choroby rzadkie nie są tak rzadkie i że prawdopodobieństwo spotkania na swojej drodze „Zebry” jest bardzo duże.


GHOST Day: Applied Machine Learning Conference

Wielkimi krokami zbliża się trzecia edycja GHOST Day: Applied Machine Learning Conference, wydarzenia organizowanego przez Koło Naukowe GHOST z Politechniki Poznańskiej i jednej z największych konferencji o Uczeniu Maszynowym w Polsce!

👥 Wydarzenie kierowane jest do doświadczonych specjalistów, jak i studentów lub osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze Sztuczną Inteligencją, Uczeniem Maszynowym, czy Analizą Danych. 

📅 Konferencja odbędzie się 24-26 marca 2022, w pełni online.

👩🏼‍🏫 Na konferencję składa się ponad 40 wykładów prowadzonych przez prelegentów z czołowych firm i placówek badawczych takich jak Google Brain, Meta AI, IBM Watson, DeepMind, Amazon TTS czy Carnegie Mellon! 

📣 Jest to świetna okazja na nawiązanie nowych znajomości, zadanie pytań ekspertom, czy nawet przedstawienie swoich własnych badań zgłaszając się do Call for Speakers (ghostday.pl/#cfp).

🏆 Poprzednia edycja to prawie 400 uczestników, ponad 5000 odtworzeń/wyświetleń i aż 1100 wymienionych wiadomości. 

🎟️ Udział w wydarzeniu jest darmowy, a zapisy zostaną otwarte wkrótce.

🌐 Na ghostday.pl możecie poznać prelegentów, zgłosić się do Call For Speakers lub zobaczyć, jak wyglądały poprzednie edycje. Szczegółowy plan konferencji oraz pozostali prelegenci będą przedstawieni już wkrótce!


Delivery of Toxins and Effectors by Bacterial Membrane Vesicles

Aktywny udział w tworzeniu organizacji studenckich i naukowych wiąże się z publikowaniem! Jest Nam niezwykle miło poinformować o publikacji wydanej przez Adriana Macion wraz z dr hab. Agnieszką Wyszyńską i dr hab. Renatą Godlewską w prestiżowym czasopiśmie Toxins.


Rozwój technologiczny (przede wszystkim zdobycze Internetu) zacierają granice działalności wielu uniwersytetów. Edukacja otwarta stanowi obecnie jeden z najważniejszych elementów w społeczeństwie, jednak wciąż nie wszyscy mają do niej identyczny dostęp. Wychodząc temu naprzeciw – członkowie Koła Naukowego Biologii Molekularnej rozpoczęli projekt internetowy KNBM Open University, który skierowany jest przede wszystkim do licealistów i studentów początkowych etapów studiów. W ramach projektu tworzone są kursy internetowe stanowiące wprowadzenie do najciekawszych, czasami specjalistycznych, zagadnień biologii i chemii.


Witajcie Miłośnicy Biologii Molekularnej!

Wiemy, że ostatnie miesiące nie były łatwe nie tylko dla studentów, a także, a może przede wszystkim, dla maturzystów. Wychodząc naprzeciw konsekwencjom życia w czasach zarazy, przygotowaliśmy dla Was szybką i przyjemną powtórkę przed egzaminem dojrzałości! Pierwsza edycja MatureUp cieszyła się niemałym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że z kolejnymi nie będzie inaczej. Chociaż kierujemy nasz apel głównie w kierunku tegorocznych maturzystów, zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych. Drugą edycję MatureUp czas zacząć!

Paulina Smaruj i Adrian Macion
Organizatorzy projektu KNBM MatureUp!
vol. 2

patron medialny: BiologHelp.pl


Pasożyty stanowią ekologiczny i fizjologiczny zbiór organizmów należących do różnych grup systematycznych. Wyróżniamy wśród nich między innymi: jednokomórkowe Protista, robakokształtne nicienie, wyspecjalizowane ślimaki i skorupiaki. W najnowszym cyklu artykułów członkowie KNBM zabiorą Was w ten niezwykły świat. Na stronie http://knbmol.pl/ będziemy publikować notatki przeglądowe o najciekawszych pasożytach. Zapraszamy do śledzenia nowych wpisów! 

Adrian Macion
Organizator projektu KNBM Parasite

KNBM nie boi się trudnych tematów! Dlatego… Porozmawiajmy o wirusach…
Wychodzimy z inicjatywą wydarzenia VirusWeek2020! Każdego dnia tego tygodnia będziemy przybliżać Wam sylwetkę wirusa, który wywarł (lub wciąż wywiera) istotny wpływ na historię ludzkości! Bo jak powiedziała Greta Thunberg: „You are never too small to make a difference”. Zapraszamy do śledzenia VirusWeek2020 na bieżąco!

Paulina Smaruj i Adrian Macion
Organizatorzy projektu KNBM
VirusWeek2020

Najbardziej adekwatnym określeniem na mijający rok szkolny jest „wyzwanie”. W wyniku globalnej sytuacji epidemiologicznej nauczyciele przenieśli prowadzone lekcje do rzeczywistości wirtualnej. Odrabianie zadań domowych, pisanie kartkówek i sprawdzianów w świecie bez rutyny codziennego dnia, pozbawionym bezpośredniego kontaktu z nauczycielem stanowiły wyzwanie dla uczniów, a szczególnie dla tegorocznych Maturzystów.

Do egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym pozostało 8 dni! Chcąc wesprzeć naszych młodszych kolegów wyszliśmy z inicjatywą KNBM MatureUp! Przygotowaliśmy krótkie opracowania zagadnień, które sprawiają najwięcej problemów uczniom szkół średnich – jedno na każdy dzień nadchodzącego tygodnia!
Maturzyści, trzymamy kciuki!

Paulina Smaruj i Adrian Macion
Organizatorzy projektu KNBM MatureUp!

Członkowie Koła Naukowego Biologii Molekularnej biorą czynny udział w konferencjach o zasięgu krajowym. 9 maja 2020r. odbyła się National Scientific e-Conference „e-Factory of Science” – 3rd Edition, podczas której Adrian Macion i Paulina Smaruj wystąpili z prezentacją. Zapraszamy do zapoznania się z ich artykułami wydanymi w materiałach konferencyjnych. Miłej lektury!
Opiekunem Naukowym naszych studentów był prof. dr hab. Dariusz Bartosik.


W dniach 03-04.04.2020r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna „Omnibus cz. II”. Wzięli w niej udział czołowi członkowie Koła Naukowego Biologii Molekularnej: Adrian Macion i Paulina Smaruj. W materiałach konferencyjnych możecie znaleźć prace naszych studentów:
Adrian Macion – Szlaki degradacji mRNA w komórkach bakteryjnych (strona 295)
Paulina Smaruj – Zastosowanie integraz serynowych w inżynierii genetycznej (strona 71)
Opiekunem Naukowym obu publikacji jest prof. dr hab. Dariusz Bartosik.


%d blogerów lubi to: